Pehlivan Pehlivan, Sekapark Meydan

Pehlivan Pehlivan, Sekapark Meydan

Geleneksel Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin altıncısı Cumartesi günü yapılacak
 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geleneksel hale gelen Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin bu yıl altıncısını düzenleyecek. Türkiye’nin dört bir yanından ünlü başpehlivan ve pehlivanların kol bağlayacağı güreşler, 31 Mayıs Cumartesi günü Sekapark Uçurtma Tepesi’nin önünde saat 08.00’de başlayacak.
 
GENEL SEKRETER YARDIMCISI BİLGİ VERDİ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, 6. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. Sekapark Otel’de düzenlenen basın toplantısına bu yıl güreşlerin onuruna düzenleneceği merhum Vedat Özkan’ın eşi Sebile Özkan, çocukları Sedat Özkan, Sema Özkan, İlknur Özkan Güzel, torunları ile yetiştirdiği güreşçiler de katıldı. Basın toplantısında ayrıca Kültür Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Raşit Fidan, Basın Yayın Şube Müdürü Mustafa Cebeci, Halkla İlişkiler Şube Müdürü Zafer Sevil ve Gençlik Spor Şube Müdürü Doğa Ergün de hazır bulundu.
 
700 PEHLİVAN KOL BAĞLAYACAK
Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Kırkpınar’dan sonra, yağlı güreşlerin yapıldığı en geniş alanın Sekapark olduğunu söyledi. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde bu yıl 700 pehlivanın kol bağlayacağını anlatan Dr. Büyükakın, ayrıca Kırkpınar Başpehlivanı İsmail Balaban, Recep Kara, Osman Aynur, Orhan Okullu başta olmak üzere Türkiye’nin en ünlü Başpehlivanlarının Sekapark Meydanı’na çıkacağını söyledi.
 
VEDAT ÖZKAN ANISINA DÜZENLENECEK
Dr. Tahir Büyükakın, Büyükşehir Belediyesi’nin Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’ni her yıl Türk güreşine emek vermiş bir isme adadığını hatırlatarak, bu yıl ki güreşlerin de merhum Vedat Özkan anısına düzenleneceğini duyurdu. Dr. Büyükakın daha sonra basın toplantısına katılan merhum Vedat Özkan’ın eşi Sebile Özkan’a söz verdi.
 
SEBİLE ÖZKAN: BÜYÜKŞEHİR BİZE ONUR YAŞATTI
Merhum Vedat Özkan’ın eşi Sebile Özkan, eşinin güreş sporuna sevdalı bir sporcu olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin bu yılki Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’ni eşinin anısına düzenlemesinin kendilerini son derece mutlu ettiğini kaydeden Sebile Özkan, “Büyükşehir Belediyesi bize onur yaşattı. Başta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere tüm yetkililere teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi. Vedat Özkan’ın oğlu Sedat Özkan, “Aile olarak hepimiz çok duyguluyuz. Herkese teşekkür ederiz” sözleriyle duygularını dile getirdi.
 
ÖĞRENCİLERİNİN MUTLULUĞU
Basın toplantısına katılan ve merhum Vedat Özkan’ın yetiştirdiği güreşçilerden olan dünya şampiyonu Ömer Aslantaş, Veysel Şirin ve Rıdvan Kara da hocalarının kendi üzerlerinde emeğinin büyük olduğunu anlatarak, Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin hocalarının adına düzenlenmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti. Basın toplantısının ardından merhum Vedat Özkan’ın Asri Mezarlık’taki kabri de ziyaret edildi.
 
BU YIL BİR İLK YAŞANACAK
Öte yandan Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın basın toplantısında Türkiye Güreş Federasyonu’nun aldığı karar çerçevesinde bu yıl Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nde bir ilkin yaşanacağını duyurdu.
 
BİR ÜST BOYA GEÇME HAKKI KAZANACAKLAR
Bu yılki güreşlerde küçük orta küçük boyda ilk sekiz; küçük orta büyük boyda ilk dört ve büyük ortada ilk ikiye giren pehlivanlar bir üst boya çıkma hakkı kazanacak. Bilindiği gibi boy atlama kuralı sadece Kırkpınar’a özgüydü. Bu yıl Türkiye Güreş Federasyonu, aralarında Kocaeli’nin de olduğu üç büyük güreşe bu hakkı tanıdı. Bu çerçevede küçük orta küçük boy, küçük orta büyük boy ve büyük ortada dereceye girenler Kırkpınar’da bir üst boyda güreşme hakkına sahip olacak.
 
ALTIN KEMER SAHİBİNİ BEKLİYOR
Dr. Tahir Büyükakın, basın toplantısında bu yıl şampiyon başpehlivana verilecek altın kemeri de tanıttı. Dr. Büyükakın, Başpehlivana verilecek altın kemerin kendisine ait olacağını ve Kırkpınar’daki gibi 3 kez kazanma şartı olmayacağını ifade etti.
 
14 KATEGORİDE YAPILACAK
6. Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri baş, başaltı, büyükorta, küçükorta büyük, küçükorta küçük, deste büyük, deste orta, destek küçük, ayak, tozkoparan, teşvik 2, teşvik 1, minik 2 ve minik 1 olmak üzere toplam 14 kategoride yapılacak. Güreşlerde her boyda (kategori) 4 adet madalya verilecek. Derece sıralamasına göre; birinciye altın, ikinciye gümüş, üçüncü ve dördüncüye de bronz madalya verilecek.
 
3 RİNG SEFER DÜZENLENECEK
Öte yandan Sekapark Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin yapılacağı alana vatandaşların ulaşımı için cumartesi günü Bekirdere Mimar Sinan İlköğretim Okulu önünden 09.00- 10.00 ve 11.00 saatlerinde 3 ring seferi düzenlenecek. Güreşler, TRT Spor’dan naklen yayınlanacak.
 
 
Diğer Başlıklar